Výhody a nevýhody dopravy na zájezd

Jakou dopravu zvolit na zájezd
Jakou dopravu zvolit na zájezd

Když se chcete dopravit na zájezd, je vhodné srovnat všechny možnosti dopravy. Opravdu se vyplatí do nich investovat? Níže v článku se dozvíte, jaké výhody a nevýhody vás mohou čekat při vybrání konkrétní dopravy.


Podle druhu dopravy rozlišujeme služby:


  1. letecké dopravy
  2. železniční dopravy
  3. silniční dopravy
  4. vodní dopravy
  5. ostatních druhů doprav

Letecká doprava

Výhody:

Letecká doprava je nejrychlejší způsob přepravy, který umožňuje rychlé spojení i mezi značně vzdálenými místy. Kromě vysoké přepravní rychlosti se vyznačuje pohodlím a kulturou cestování (ta však záleží na letové třídě). Další výhodou je to, že se jedná o prokazatelně nejbezpečnější způsob dopravy.

Nevýhody:

Nevýhodou jsou vysoké provozní náklady, odrážející se na vysoké ceně letenek. Další nevýhodou je také například vzdálenost letiště od center měst, proto se v případě bližších cílů ztrácí výhodnost letecké dopravy. Dále má negativní vliv na životní prostředí.

V letecké dopravě také existuje „nová“ generace aerolinek – nízkonákladové letecké společnosti, které na úkor pohodlí a občerstvení nabízejí zlevněné ceny letenek. Také se může stát, že společnosti přistávají na regionálním letišti s velmi špatným dopravním spojením. Používají malá letadla na krátké a středně-dlouhé vzdálenosti.

Železniční doprava

Výhody:

Výhodou této dopravy je její hromadnost, plynulost, bezpečnost, poměrně malá závislost na přírodních jevech, která funguje ve dne i v noci a ve všech ročních obdobích.

Nevýhody:

Nevýhodou je nedostupnost některých, zvláště horských, oblastí a středisek.

Silniční doprava

Podle hraniční statistiky je v České republice dopravou převažující.

Výhody:

Velkou výhodou je vysoká pohotovost k přepravě a dostupnost míst a středisek cestovního ruchu za předpokladu husté sítě silnic. Další výhodou je přepravní rychlost a nezávislost, kdy lze zastavovat podle požadavku cestujících.

Nevýhody:

Nevýhodou silniční dopravy je malá kapacita dopravních prostředků (autobus cca 40-45 míst, osobní automobil 5 míst), dále omezená přeprava nákladu, určitá míra nebezpečí a také ekologická zátěž krajiny.

Vodní doprava

V této dopravě je nutné existence vhodných vodních toků a ploch (řek, jezer, moří). Nejvíce je rozvinutá v přímořských státech, u nás má pouze okrajový význam. V poslední době se rozvíjí sjíždění divokých řek na gumových člunech, vorech a dalších plavidlech. Ani jachting nezůstává pozadu.

Výhody:

Výhodou je značná přepravní kapacita plavidel (hlavně v námořní dopravě). Jedná se také o nejlevnější druh dopravy s minimálním vlivem na životní prostředí.

Nevýhody:

Nevýhodou vodní dopravy je malá přepravní rychlost a omezená dostupnost středisek a oblastní cestovního ruchu (pochopitelně kromě moře).

Ostatní druhy dopravy

  1. Vertikální doprava:

Zpřístupňují horské terény, podporují lyžařský sport, používají se i při zásobování vysokohorských ubytovacích a stravovacích zařízení, urychlují záchranné akce horské služby apod. Poskytují také estetické zážitky pohledem na okolní krajinu.

Mezi tato zařízení patří např.: visuté lanovky, pozemní lanovky.

  1. Městská doprava

Ve větších městech ČR ji zabezpečují dopravní podniky (např. MHD města Znojma). K městské dopravě patří tramvaje, autobusy, trolejbusy a metro. Velkým problémem je však poškozování životního prostředí.

 

Jakou dopravu preferujete vy? Máte nějaké zajímavé zážitky?


Napiš první komentář

Napiš komentář

E-mailová adresa nebude zveřejněna.


*