Léto na Krétě

Všechno začalo už na začátku jara, kdy jsem s rodiči chodil do cestovní kanceláře a snažili jsme se sehnat pobyt v Řecku pro osm lidí. Nezdá se to jako něco komplikovaného, ale přeci jen najít odpovídající destinaci a hotel pro pár důchodců, trojici studentů, jedno dítě a dva dospělé není záležitost deseti minut. Po vynaloženém úsilí jsme si rezervovali hotel na Krétě v oblasti Bali. Bali se nachází ne severu ostrova a vzniklo z malé rybářské vesničky. Je to zátoka s několika plážemi, mezi kterými můžete bez problému přejíždět místním minivláčkem.

První dojmy

Přejezd na hotel z letiště ve městě Heraklion, které je zároveň hlavní město ostrova, probíhalo bez problémů. Avšak všechny zde zaskočila místní doprava. Obyvatelé Kréty se k ní staví hodně laxně. Pravidla se nedodržují, všichni jezdí jak chtějí a problém jim nedělá například ani to, že z dvouproudové silnice si udělají silnici tříproudovou. Překvapivě zde nejsou nijak početné dopravní nehody. Všichni jezdí velmi pomalu, a tak ten chaos nikoho moc neohrožuje.

Další důležitou věcí, kterou by měli všichni, kteří mají v plánu do Řecka jet/letět je to, že Řekové nikam nespěchají. Když někdo přijde pozdě, tak se to neřeší. Všichni jsou v klidu a nad ničím se zbytečně nestresují.

Místní kuchyně

Řecká kuchyně je jedna z nejlahodnějších. Kdo by neznal tzatziky – bílý jogurt s česnekem, okurkou a koprem. Jako předkrm si můžete také dát dolmades. Jde o obdobu našich holubců, jsoou to vinné listy plněné rýží a masem.

Hlavní chod zde tvoří například světoznámý gyros s chlebem pita, nebo musaka, lilek zapečený s mletým masem a bešamelem. Další známou pochoutkou je souvlaki – masový špíz podávaný se zeleninou.

Sladkou tečku zde tvoří hlavně ovoce, jogurt s medem, nebo tradiční řecké dezerty, například baklava.

V Řecku často narazíte na Frapé – vychlazená káva s cukrem, a na ouzo [uzo] – pálenka s anýzem.

Výlety

Cretaquarium

První výlet, který jsme podnikli, byl do Cretaqauria. Cretaquarium je zdejší akvárium, kde se chová spousta druhů ryb a zároveň slouží i jako záchytná stanice pro poraněné mořské živočichy. Pro Českou rodinu je to ideální. Děti se tam na nějakou dobu zabaví a všude jsou i české popisky. Celá budova je ve vojenském areálu, takže na pláž ani na procházku si zde bohužel nevyjdete.

Ochutnávka olejů, medu a karobové šťávy

Naší další zastávkou byly ochutnávky. Cestou jsme se ještě stavěli na vyhlídce, odkud byl výhled na zemědělské plochy ostrova.

Když jsme dorazili na místo, dostali jsme několik misek s různými druhy oleji, například chilli, s česnekem, tymiánem a podobně. Dále také olivy, tymiánový med, nebo karobová šťáva (karob, také známý jako Svatojánský chléb, se používá jako náhražka čokolády).

Jeskyně Psychró

Známá krápníková jeskyně se nachází na okraji náhorní plošiny Lassithi. Zde se podle řeckých bájí narodil bůh Zeus. Musel se narodit v tajnosti, aby mohl později porazit svého otce Krona. Ten pozřel Diovy sourozence – Poseidona, Háda, Heru, Hestii a Demeter. Jeskyně je hluboká 70 metrů a našlo se zde několik obětních předmětů.

Palác Knossos

Palác Knossos byl centrum dřívější mínojské civilizace, která byla na Krétě v době bronzové. Jedná se o místo, kde údajně žil i král Mínos, se kterým se pojí legenda o Minotaurovi (králova žena Pásifaé mu byla nevěrná a zplodila spolu s býkem Minotaura). Často se také uvádí, že samotný palác byl labyrint, díky jeho klikatým uličkám. Většina artefaktů byla z archeologické naleziště odvezena do muzea ve městě Heraklion, které také stojí za navštívení.

Kréta jako taková

Pokud byste chtěli doporučit nějakou destinaci, kam letět, tak rozhodně doporučuji Krétu. Vládne tu klid, výborné jídlo a příjemní lidé. Můžete se vydat na výlety od cestovní kanceláře, a nebo prozkoumat ostrov na vlastní pěst. Jestli vyberete to, či ono, tak nebudete zklamáni. Kréta nabízí mnoho možností, jak strávit dovolenou, ať už jste dobrodruh, nebo plážový váleč.

Autor: Vojta Lídl

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Budeme rádi za váš komentář, děkujemex